10 zajímavostí o vlasech

10 zajímavostí o vlasech

10 zajímavostí o vlasech


Jak se vlas tvoří?

Vlas a chlup jsou označení pro dva anatomicky téměř totožné útvary tvořené keratinem.

Měkká buničitá bílkovinná hmota prekeratin se keratinizací neboli rohovatěním mění pevnou hmotu keratin.
Z chemického hlediska vlasy obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, 20 různých druhů aminokyselin, proteiny, lipidy (např. cholesterin) a vodu (asi 12 % hmotnosti vlasu).

Zatímco lidské tělo obsahuje 70 procent vody, zdravé vlasy obsahují 10 procent. Právě vlhkost dodává vlasům krásnější vzhled. Hydratace je pro vlasy stejně důležitá jako pro kůži. Voda je nezbytná pro zdraví, sílu a objem vlasů. Nejvyšší obsah vody je ve vlasovém kořínku, zde se nachází největší počet aminokyselin buněk, které na sebe váží vodu. Od kořínků ke konečkům obsah vody ve vlasech ubývá.

10 zajímavostí o vlasech

  1. Účelem vlasů je ochrana, protože naše hlavy nemají tepelnou izolaci.
  2. V průměru má každý člověk na hlavě přibližně 100 tisíc vlasů.
  3. Vlasy a tělesné ochlupení se nachází po celém těle, kromě dlaní a chodidel, očních víček a rtů.
  4. Z mužské brady rostou superrychle. Je to proto, že porost na tváři roste nejrychleji, mnohem rychleji než na zbytku těla.
  5. Uvědomili jste si, že vám vlasy už nerostou tak rychle jako v minulosti? Je to proto, že vlasy rostou nejrychleji mezi 16 a 24 lety.
  6. Dbejte na to, co si dáváte do těla, protože se to odrazí na vašich vlasech. Životní styl, který vedete, co jíte a pijete, vlasy vás prozradí.
  7. Konzumace kvalitních vitaminů, minerálů a stopových prvků příznivě ovlivňují kvalitu vlasů.
  8. Jeden vlas může vydržet zatížení až 100 kg.
  9. Životnost vlasu je 2 až 4 roky.
  10. Šedivění je dáno jednak ztrátou produktivních melanocytů (buněk produkujících barvivo melanin). Trvá 13 dní, dokud se objeví šedivý vlas, který vznikl kvůli stresu nebo šoku.


Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů - zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy.

Podpořit růst vlasů lze nejrůznějšími způsoby – dostatkem vitamínů a minerálů, bylinkami jako je měsíček, kopřiva či bazalka, masáží hlavy nebo aplikováním olejů na vlasovou pokožku.

Vlasy toho na vás hodně prozradí, ukládají se v nich totiž látky, které projdou lidským tělem. Jejich rozborem lze zjistit nejen různé zlozvyky, ale také přítomnost drog, nesnášenlivost vůči potravinám, míru stresu i rychlost metabolických procesů v organismu. Díky informacím, které obsahují, tvoří jeden z nejčastěji používaných forenzních důkazů. Pomocí proteinového složení jediného vlasu lze identifikovat člověka. Jediné, co se z nich vyčíst nedá je pohlaví – vlasy mužů a žen jsou totiž naprosto identické, co se struktury týká.